Socjalizacja

Proces socjalizacji jest integralną częścią hodowli i traktujemy ten temat bardzo poważnie.🧐 Chcemy dawać ludziom szczęśliwe, otwarte, odważne i zrównoważone psy.

Chociaż wkładamy całe serce w socjalizację i poświęcamy całą uwagę szczeniętom, należy pamiętać, że psy są różne i mają różne charaktery. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby wybrać psy o zrównoważonych i odważnych charakterach, ale czasami matka natura lubi zaskakiwać.

Tutaj chcemy pokazać, jak ten proces wygląda tydzień po tygodniu w życiu szczeniąt. Wbrew wielu opiniom, nie chodzi tylko o poznawanie nowych ludzi i zabawę z innymi psami.🤭

Tygodnie I i II

🧸To bardzo spokojny czas, kiedy szczenięta tylko śpią, jedzą i załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne przy pomocy mamy.

W 5 dniu życia szczeniąt rozpoczynamy stymulację neurologiczną, którą powtarzamy codziennie aż do około 14 dnia.
Takie ćwiczenia pobudzają układ nerwowy, przyspieszają mielinizację komórek nerwowych i tworzenie połączeń nerwowych w mózgu🧠 i wiele więcej.

Na zdjęciu widać, na czym polega ta stymulacja; trzymanie szczeniaka w pozycji pionowej, głową w dół, na grzbiecie, łaskotanie jego łapek oraz moment kontaktu z czymś zimnym – każda czynność trwa około 5 sekund.

Tydzień III

To czas, kiedy szczenięta zaczynają otwierać oczy👀 i uszy👂🏼 i są przenoszone z kojca porodowego do salonu, gdzie toczy się normalne codzienne życie. Zaczynają poznawać zabawki, reagować na nasz dotyk, bawić się ze sobą i pokazują swoje pierwsze charaktery.

Zaczynamy przyzwyczajać szczenięta do różnych dźwięków🎵 – na przykład;

  • piszczałki
  • szelest
  • klaskanie
  • kaszel
  • trąbki
  • TV/radio, itp.

Nagłe dźwięki🔊 – na przykład;

  • krzyk
  • uderzanie czymś o kojec
  • zgniatanie puszki / butelki, itp.

i różne powierzchnie, po których uczą się chodzić.

Szczenięta Jindo uczą się nowych rzeczy pod czujnym okiem matki.🎀

Tydzień IV

To czas pierwszej fazy lęku*🙉, która nie jest tak oczywista i są szczeniaki, które nie przechodzą przez ten okres w sposób zauważalny. Proces socjalizacji musi być dostosowany tak, aby nie straszyć wrażliwych szczeniąt, ale nadal pozwalać im na dalszą naukę i wprowadzanie nowych rzeczy.

W tym czasie zaczynają wychodzić z kojca i bawić się nowymi zabawkami – bardzo lubią interaktywne zabawki, które wydają dźwięki. Uczą się również korzystać z tunelu i ruchomych zabawek, takich jak równoważnia, deska do bujania czy mostek.🌉
Kontynuujemy wszystko, co zostało do tej pory rozpoczęte.

Tydzień V

Kontynuujemy prezentację dźwięków, zapachów, powierzchni, szczenięta zaczynają wychodzić do ogrodu🌾, poznają też nowych ludzi – rodzinę i zaufanych przyjaciół, jest to czas, kiedy szczenięta są jeszcze przed pierwszym szczepieniem, więc nie ma jeszcze wizyt obcych osób.❌

Na pierwsze „spacery” zabieramy je w wózku, aby poznały nowe otoczenie i dźwięki – ruch uliczny, odgłosy ludzi, itp. Bardzo ważne jest, aby szczenięta nauczyły się, że świat jest większy, że istnieje coś więcej poza kojcem i domem, w którym się urodziły, i im szybciej zaczną się do tego przyzwyczajać, tym lepiej.

Tydzień VI

Zaczynają bawić się z naszymi przyjaznymi psami🐕, poznają jeszcze więcej ludzi i od teraz sikupę robią głównie w ogrodzie (z kilkoma drobnymi wpadkami, jak to „dzieci”).
Nadal robimy wszystko, co robiliśmy do tej pory; hałasy, różne sytuacje itp.

To dobry moment, aby zacząć przyzwyczajać szczeniaki do nieco głośniejszej muzyki🎶 – dzięki temu nasze psy są przyzwyczajone i np. w Sylwestra, kiedy dookoła słychać głośne fajerwerki🎆, śpią spokojnie przy głośniej włączonym radiu. Często puszczamy dźwięki miasta – np. zatłoczony Nowy Jork, burzę z deszczem, odgłosy samolotów🛫 itp. z dużego głośnika.

Tydzień VII

Szczenięta są czipowane i szczepione💉 przeciwko chorobom zakaźnym. Stają się bardzo aktywne, ciekawe wszystkiego, mają milion pomysłów na minutę, nie zawsze tylko mądre.😅

Między 7 a 11 tygodniem życia występuje druga faza lęku*. Ujawnia się ona w różnym czasie u różnych szczeniąt, bardziej widoczna u jednych i mniej widoczna u drugich. W tym czasie szczenięta mogą być trochę nieśmiałe i bać się rzeczy, które dobrze znają.

To czas, kiedy zaczynamy pierwsze lekcje chodzenia na smyczy🦮 i jeśli nowa rodzina ma już imię, zaczynamy naukę przywoływania. Jeździmy ze szczeniakami w różne miejsca samochodem🚗, aby nauczyć je, jak relaksować się w transporterze podczas podróży.

Tygodnie VIII & IX

To coraz intensywniejszy czas, kiedy szczenięta przestają być łagodne w zabawie i zaczynają ustalać swoje pozycje. Wymagają kontynuacji dotychczasowej socjalizacji z wprowadzaniem nowych rzeczy, wizytami nowych ludzi👨‍👨‍👧‍👦, zabieramy je w nowe miejsca, takie jak dworzec kolejowy🚂 lub park i kontynuujemy naukę chodzenia na smyczy.

To dobry moment, aby zacząć przyzwyczajać je do klatek kennelowych! Nie wyobrażam sobie, aby nasze szczenięta nie potrafiły spędzać w nich spokojnie czasu. Chociaż początki mogą być hałaśliwe, szczenięta zaczynają jeść i spać osobno.

Pod koniec 8 tygodnia / na początku 9 tygodnia szczenięta opuszczają hodowlę i jadą do nowych domów🏘️ w Polsce, a odpowiedzialność za kontynuację procesu socjalizacji przechodzi na nowych właścicieli.

Tygodnie X ~ XV

Część naszych szczeniąt wyjechała za granicę🌐, więc zostały z nami do 15 tygodnia życia (lub trochę dłużej ze względu na termin transportu).
Szczenięta w tym wieku potrzebują dużo kontaktu z różnymi ludźmi, powtarzania tego, co już wiedzą, uczenia się nowych rzeczy, a po trzecim szczepieniu zaczynamy zabierać je na spacery na smyczy do parku, na dworzec, wzdłuż głównych dróg itp. wszystko po to, aby się nie wycofały, nadal rozwijały i były odważne.

To bardzo kluczowy moment w procesie socjalizacji, więc nie można zostawić szczeniąt samym sobie. Zauważalnie, w tym czasie zaczynają jeść wszystko co znajdą, tj. patyki, kamienie, części zabawek, mają naprawdę ciekawe pomysły, a ich zabawy mają tendencję do bycia bardziej „agresywnymi”.🤭

Z nowości, szczeniaki mają lekcje beauty, czyli uczą się spokojnie stać na stole groomerskim i są czesane. Przed wyjazdem do nowego domu są kąpane🛁, suszone💨 i skracamy im pazurki💅…

…i więcej 🤗

*Fazy lęku są naturalnymi kamieniami milowymi w rozwoju, przez które przechodzą wszystkie szczenięta.
Maluchy oświadczą dwóch różnych faz przed osiągnięciem dorosłości, a każda z nich potrwa około 2-3 tygodni. W tym czasie, szczenięta stają się bardziej wrażliwe oraz świadome otaczającego je świata. Mogą stać się zdezorientowane lub niepewne obiektów i sytuacji, które wcześniej znały i sprawiały im radość. Jeśli staną się zbyt wrażliwe w stosunku do czegoś, ma to tendencję do utrwalenia się w umyśle młodego psa, co może mieć wpływ na jego zachowanie przez resztę życia. Można jednak pomóc szczeniakowi przetrwać okres lęku i wyjść z niego bardziej pewnym siebie.