Jindo

Our dogs

Breed standard HERE

Wzorzec rasy w języku polskim TUTAJ

Najważniejsze informacje i ciekawostki znajdziesz na innej naszej stronie poświęconej w całości tej rasie TUTAJ

Jindo moimi oczami.

Jindo to wspaniały pies towarzysz. Jest bardzo lojalny i oddany swojej rodzinie. Nie ważne czy pozostaje w domu czy też większość czasu spędza na stróżowaniu podwórka, potrzebuje kontaktu z ludźmi. To pies pierwotny z bardzo silnym instynktem myśliwskim i obronnym. Potrzebuje opanowanego i konsekwentnego właściciela, który będzie go prowadził przez życie – nie odwrotnie!

Dobrze prowadzony od pierwszych tygodni nie będzie sprawiał problemów w przyszłości. To psy, które potrzebują ogromnego wkładu we właściwą socjalizację już od pierwszych tygodni już w hodowli. Czy to odgłosy, powierzchnie, zapachy, sytuacje czy spotkania z obcymi ludźmi, zwierzętami czy nowym otoczeniem – Jindo musi poznać jak najwięcej w pierwszych tygodniach życia. Źle socjalizowany pies stanie się w przyszłości płochliwy.
Przy odrobinie stanowczości i konsekwencji będzie najlepszym kompanem spacerów, psich sportów i innych aktywności, które bardzo lubi, tym bardziej ze swoim człowiekiem 😉
To bardzo inteligentne psy, które dużo obserwują i szybko się uczą, choć jak przystało na pierwotniaka bywają nieco uparte.
Jak większość psów z grupy V FCI, Jindo nie zawsze będzie tolerować psa tej samej płci, natomiast odpowiednio wyszkolony będzie potrafił przejść spokojnie obok innego czworonoga. 

Co ciekawe i warte zapamiętania, to pamiętliwy pies. Jeśli przydarzy mu się coś niefajnego w danym miejscu – zapamięta to i nie będzie chciał odwiedzać tego miejsca po raz kolejny, jeśli za młodu stanie do walki z jakimś psem – będzie o tym pamiętał i przy następnym spotkaniu będzie niemiły, jeśli nie spodoba mu się jakiś człowiek – marne szanse na zmianę jego myśli. 
Jindo kocha bezgranicznie, co okazuje swoim uśmiechem pełną mordką i merdającym ogonem, lub nie lubi i pokazuje to swoim nieufnym zachowaniem.

Jeśli musiałabym wymienić jakieś ‘wady’ tej rasy, myślę że byłoby to znaczne wycofanie do obcych ludzi oraz niepewność / podejrzliwość w nowych miejscach. Wystawy, szczególnie z importami które przylatują z Korei, to wcale nie taka prosta sprawa 😅
Czasami śmieję się, że Jindo to idealny pies dla introwertyka 😉